Bilgisayar Çalışıyor Ama Görüntü Gelmiyor Arızası ve Çözümü

Google Hangouts Play Bilgisayar
Google Hangoust Desteğini Verdi
24 Mart 2016
Windows 8 - 8.1 Format Atmak
Windows 8 – 8.1 Format Atmak
25 Mart 2016

Bilgisayar Çalışıyor Ama Görüntü Gelmiyor Arızası ve Çözümü

Bilgisayar Çalışıyor Görüntü Gelmiyor Play Bilgisayar

Bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor arızası notebook bilgisayarlarda çok sık karşılaşılan arızalardan biridir. Diğer elektronik cihazlarda pek karşılaşılmaz.

Bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor arızası neden olur?

Genellikle notebook bilgisayarlarda karşımıza gelen bu arızanın sebebi, bilgisayar üzerinde ufak bir kondansatör çalışmasa bile gerçekleşir. Ama günümüzde bu arıza en çok ekran kartı ve chipset arızası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekran kartı ısı değerleri yüksek çalıştığından dolayı zamanla bacaklarından birinin dahi iletişimi kopsa ekran görüntü vermez. Tabi bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor arızasının kaynağı genelde ekran kartı ve chipset olsa bile belirtmiş olduğumuz gibi diğer birimlerde de arıza olabilir.

Bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor arızası tamiri nedir?

Forum sayfalarında incelemeler yaptığımızda genel çözümler şunlardır:

  • Notebook bilgisayarın alt kasasını streç film ile sarın ve belirli bir süre çalıştırın.
  • Notebook bilgisayarın ekran kartı üzerine fön makinesi ile ısı tutun.
  • Notebook bilgisayarın ekran kartı üzerine yüksek ısı veren(300-500 derece arası) makine ile ısı tutun.

Bu yukarıda belirtmiş olduğum yöntemler doğru bir şekilde yapıldığı taktirde arıza %60 oranında çözülüyor ve 1-3 ay içerisinde tekrar aynı arıza gerçekleşiyor. Fakat bu sırada diğer donanımlara zarar verebilir hatta tamir edilebilir olan arıza tamir edilemez hale gelebilir.

Teknik servis firmalarının çoğu ise yukarıda belirtmiş olduğum 3 maddenin en altında bulunan yüksek ısı verme yöntemini kullanarak 50-100 TL arası maliyetle geçici olarak onarıyor veya yanlış ısı sonucu tamir edilemez hale getiriyor.

Play Bilgisayar olarak bizim yaptığımız işlem öncelikle ücretsiz arıza tespiti ile arızanın kaynağını buluyoruz. Eğer arıza ekran kartı ve chipsetten ise BGA Rework Station ile Re-Build yani ekran kartının ayaklarını yenileyerek uzun ömürlü kullanılmasını sağlıyoruz. Bu sırada ekran kartı ve anakart üzerinde korozyonlanma var ise onlarıda temizliyor ve ücretsiz olarak bakımlarını da yapıyoruz.